Hogyan válassz tánciskolát szeptemberben?

A cikket írta:

Varga Norbert táncoktató, koreográfus

Megosztás:

Amikor beköszönt az ősz, akkor érkezik el az idő, hogy valamilyen kikapcsolódást, aktivitást válasszunk magunknak. Ilyenkor nézegeted a social media platformokat, keresve a megfelelő sportot, vagy más időtöltési formákat – tegyük fel, hogy megakad a szemed a táncon, s megtetszik, felcsillan a szemed, és megérkezik hozzád az a gondolat, hogy: “én is ezt akarom”. Helyben vagyunk, ugyanis ha táncolni szeretnél, akkor bőven van lehetőséged rá. Az egész ország tele van temérdek tánciskolával, és mára a legtöbbjük elért arra a szintre, hogy valamilyen formában hirdesse magát. Ebben a cikkben olyan szempontokat szeretnék neked átadni, melyek nagy mértékben segíteni tudnak abban, hogy a számodra legmegfelelőbb tánciskolát, vagy tánccsoportot válaszd.

Vágjunk is bele!

A haverod ajánlotta

Gyorsan zárjuk is rövidre azt a kérdést, hogy mi van akkor, ha valaki ajánlására mész el valahova táncolni. Ez teljesen rendben van. Közösséget keresel, biztosan többek számára nehézséget jelent egy új csoportba bevonódni – jön a belső hang, hogy be fogsz-e tudni illeszkedni – ezen nagy mértékben segít, ha valaki visz magával téged, és már lesz, akit ismersz. De mi van akkor, ha az a táncóra nem tetszik igazán, vagy te valami teljesen más stílust szeretnél kipróbálni, esetleg neked annyira nem szimpatikus a tanár? Bár a tánciskolák nagy része úgy tud igazán növekedni létszámban, hogy ajánlás útján jutnak el hozzájuk az emberek, mint ahogyan fent kifejtettem, ezzel a cikkel nem ezt a típusú megoldást szeretném erősíteni.

Induljunk újra a start mezőről, és nézzük meg, hogy te saját magadnak milyen szempontokat vegyél figyelembe!

A célod meghatározása

Az első és legfontosabb kérdés, hogy mi a célod a tánccal, miért akarod elkezdeni? Íme pár lehetőség, ami remélhetőleg elindítja a fantáziád ezzel kapcsolatban:

  • új emberek megismerése
  • önmegvalósítás
  • új mozgásformák kipróbálása
  • fejlődés magasabb szintekre
  • állóképesség fejlesztése
  • tartásod javítása
  • érzelmeid kifejezése egy új formában
  • határaid feszegetése
  • mozgáskoordinációs javítása, fejlesztése
  • imádod a zenét
  • versenyzés
  • később tanítani szeretnél
  • stb.

Mielőtt döntesz, hogy hova iratkozol be, vedd sorba a fentieket és tedd hozzá a saját gondolataidat is, hogyan tudnád definiálni egy mondatban azt, amiért most táncolni fogsz. Így meg fogod tudni, hogy mit is keresel valójában.

Lokáció

Fontos szempont a lokáció – hol laksz / tanulsz / dolgozol most. Szinte már minden városban és falvakban is fellelhető 1-1 tánciskola, és a környezetedben akár kisebb időtartamú utazást követően biztosan találsz valamilyen lehetőséget. Budapesten találod a legtöbb, és szerintem a legszínvonalasabb oktatást, de a vidéki városokban is neves, eredményes iskolák vannak.

Tedd fel a kérdést: “Mi a fontos számomra?”

Ha a legjobbat akarod magadnak, akkor mindamellett hogy a közvetlen közeledben keresgélsz, vedd tágabbra a nézőpontodat és ne feltétlenül a lokáció határozza meg a döntésedet. Amennyiben a közeledben találsz egy helyet ami tetszik és szívesen kipróbálnád, természetesen add meg neki az esélyt, de tapasztalatom szerint a legjobb dolgok a komfortzónán kívül helyezkednek el, és lehet, hogy helyileg egy távolabbi iskola hozza majd meg számodra az igazi WOW élményt, ezért arra bátorítalak hogy járj nyitott szemmel.

Milyen stílust szeretnél választani?

Ma már egyre inkább arra tart a táncvilág, hogy egy tanár sokféle táncstílusból inspirálódik. Persze megvannak a táncstílusok “tiszta” képviselői is ez tény, viszont egyre gyakoribb az, hogy egy táncórán különböző stílusirányzatok ötvöződnek egymással. Tudatosítsd, hogy tudsz tanulni ugyanúgy autentikus stílusokat is, és tudsz kötetlenebb, akár fúzionált órákat is találni. Próbáld ki akár mindkettő irányt, nézd meg a gyakorlatban, hogy te mivel tudsz inkább azonosulni.

Hogyan válassz?

Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket:

  • Milyen zenét hallgatsz?
  • Milyen táncos videókat nézel?
  • Mi az, amit látván mélyebb levegőket veszel, csillogni kezd a szemed és egy apró mosoly jelenik meg az arcodon?
  • Zúzós hiphop, gyönyörű klasszikus balett, elvont kortárs, vagy revü feeling energiája fog meg legjobban?
  • Színpadi koreográfiák, vagy utcai környezetben táncolók sztorija kelti fel az érdeklődésed?

Ha ezeket végig gondolod, akkor már közelebb kerültél a célhoz, előbb utóbb tudni fogod, hogy ki az a táncos / csoport, vagy tanár, akinek a stílusa nagyon bejön Neked. Már csak meg kell keresned az ehhez legjobban illeszkedő táncórát a neten, vagy a közeledben.

Megtaláltad az igazit?

Ha már ott tartasz, hogy megtaláltál pár neked szimpatikus táncórát, vagy akár leszűkítetted egyetlen egyre, akkor figyelj – most jön egy nagyon fontos dolog. Ne sajáld az időt arra, hogy végig nézd a választottaid social profilját, videókat, képeket. Figyeld meg a komunikációt, keress a tanárról is fotót és videókat, nézd meg alaposan hogy hova is fogsz menni, milyen környezetbe és milyen emberek közé. Manapság, ha megnézed mindenki csupa szépet és jót ír magáról, szinte ugyanazokat az általános mondatokat olvashatod mindenhol. Így ez alapján persze nehéz választani, be kell kapcsolni a szimpátia alapú keresést, és hallgatni egy kicsit a megérzésedre. Fontos, hogy milyen képet kapsz az adott tanárról, vagy környezetről ahová érkezni fogsz, emiatt kiemelten fontos, hogy ne csak a social felületeket böngészd át, hanem a csapat honlapját is. A honlapon meg kell találnod a számodra releváns információkat, és minden kérdésedre a választ előre, még mielőtt elmész egy nyílt napra, vagy az első órádra. Keresd az egyediséget, és keresd a már meghatározott célodhoz megfelelő gondolatokat, benyomásokat.

Ki lesz az új oktatód?

Ide vonatkozóan az első és legfontosabb szempont, hogy szimpatikus legyen számodra, akihez jársz táncolni. Nem igazán tartom fontosnak, hogy mennyire menő az illető, azt viszont igen, hogy mennyire igényes magára, és a környezetére, valamint mennyire képzett és hiteles abban amit csinál. Ami viszont ennél, és az elért eredményeknél is fontosabb az az, hogy hogyan kommunikál az emberekkel…hogyan kommunikál veled. Ha találsz egy szimpatikus embert, akkor keresd meg, írj egy emailt / hívd fel és érdeklődj az órájáról. Figyeld meg, hogy mit és hogyan mond el, próbáld megérezni hogy valóban szeretne-e értéked adni számodra a beszélgetéssel, vagy csak ledarálja az infókat és az érződik hogy te is egy leszel majd a sok közül az óráján. Lényeges, hogy megkapd az első pozitív benyomást.

Te kire hallgatsz?

Most jön az a rész, hogy annyira belelkesedsz, hogy megtaláltad a helyet ahová csatlakozni akarsz, sőt már be is jelentkeztél, de a család és a közeli barátok, vagy egy táncos ismerős teljesen el akar ettől téríteni. Nem rosszindulatból, de mindenkinek van véleménye, senki sem akar feltétlenül rosszat ezzel, de ne hagyd maga befolyásolni. A magyar táncos közösségben is van mindenféle vélemény egymásról, barátságok és ellenségeskedések egyaránt. Neked viszont nem ezzel kell foglalkoznod, hanem azzal, hogy merre szeretnél orientálódni. Ne más mondja meg neked, hogy mi a jó számodra, te majd azt tudod.

Ne állj meg egynél!

Ha teheted, akkor próbálj ki egyszerre több helyet is. Persze előfordulhat, hogy elsőre beleszeretsz egy táncórába, de ha mégsem így alakulna akkor keresgélj tovább. Ez teljesen rendben van. Ne feledd, te akarsz magadnak megfelelő helyet találni, és nem fordítva. Ha teheted, és belefér az idődbe, akkor pedig azt javaslom, hogy járj egyszerre több helyre is képezni magad.

Hogyan tovább?

Eljutottál oda, hogy akár több helyet is kipróbálva megtaláltál egyet, amelynél lehorgonyzol. Bízom benne, hogy minden szempontból egy jó döntést hoztál, szerzel új barátokat, fejlődsz, bekerülsz majd idővel a verseny csoportba, vagy bármilyen céllal is érkeztél – eléred azt. Az ember viszont változik, te is fogsz az évek során és itt jön a lényeg, amire én is hosszú évek alatt rájöttem … követni kell a szíved hangját, és figyelni, hogy mire van éppen szükséged. Magam ellen is beszélek, de tudnod kell, hogy nagyon ritka az, amikor valakit egy tanár vagy táncóra egész életében elkísér. Ezek mindig állomások az életben, ezért is olyan kiemelten fontos, hogy ne másra hallgass, csak saját magadra, tudva azt, hogy éppen mire van szükséged. Mi táncoktatók igyekszünk kísérni téged addig ameddig neked szükséged van rá, és ez alatt az idő alatt a legnagyobb élményt és fejlődést nyújtani. Sose állj meg a fejlődéseddel, a határaid feszegetésével, új dogok kipróbálásával, ki tudja hogy egy új impulzus hatására milyen pozitív irányt vesz majd az életed.

S ha már itt tartunk és kipróbálnál valami újat, akkor szeretettel ajánlom figyelmedbe a saját táncórámat, a kortárs-hiphop táncórát. Itt a honlapon böngészve minden infót megtalálsz róla, és rólam is – csekkold a videókat, nézz körül, nem egy hagyományos tánciskolai keretek között mozgunk, annál sokkal szabadabban, határokat feszegetve, de mégis egy komoly rendszerbe foglalva tanulhatsz valamit, amit máshol így biztosan nem. Várlak hatalmas lelkesedéssel, és szeretettel!

Még több blog

© 2014-2025 Minden jog fenntartva | W.O.W. of dance